See the full nominee list and voting details of Arise Africa Awards

0

See the full nominee list and voting details of Arise Africa Awards

The Prestigious Most Distinguished Personality & Best Brand Awards is set to hold in Owerri, Imo State amidst pop and pageantry!

Advertisements
Advertisements

The event is set to hold on the 28th of of July, 2018 at the Rock view Hotels, Owerri, Imo in Nigeria.

Organized by Face of Arise Africa, Gcfn Consult, Sommies Ltd

Advertisements

The publisher of Arise Africa Magazine guarantee that this year edition is going to be filled with lots glitz and glamour, creativity and style, showcasing of our rich cultural heritage.

Follow trends on Official Awards on the following handles:

twitter: @arise_afrika

Advertisements

Instagram: @arise_afrika
Ikechukwu Anyanwu

Facebook page: Face of Arise Africa

All categories of Award would be available for voting on www.ariseafrika.com

So get ready to vote.

Advertisements

Tickets to the live show in Owerri, Nigeria.

This would be the 3rd edition of Arise Africa Award.

The prestigious award ceremony is expected to attract a large number of stakeholders in the political class, education, hospitality, creative arts, media industry, deserving artist, journalist, bloggers, creative directors,djs, for their hardwork, dedication and contribution towards the growth of various industries across Africa

Advertisements

With about one month to the event, the organizers says the event will bring together the best to one stage.

It would witness live musical performances, grand finale of Face of Arise Africa peagent

Advertisements

ARISE AFRICA AWARDS is the biggest and most glamorous award of the year.

Redefining Africa to the world through arts, culture and beauty. Celebrating people, places and values

During a media chat, Mr Ikechukwu Anyanwu said:

“There are heroes in every community, entrepreneurs, community leaders, business owners, real estate developers, and others whose vision, tenacity and hard work are transforming our community into a better place to live, work and do business. ”

“People working to raise the beautiful continent of Africa.

“At the Arise Afrika Awards, we would be paying tribute to all our heroes who are indeed making Africa Arise.”
Arise Afria Awards 2018 has the following Nominees:

1. DISTINGUISHED PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
I. Prof BEB Nwoke
II. Prof Francis Chukwuemka Eze
III. Barr Chudi Onuzor
IV. Dr KAlu Idika Kalu
V. Okey Nnate
VI. Chief Ikedi Ohakim
VII. Chief Frank Nneji
VIII. Senator Samuel Anyanwu
IX. Senator Bright Nwanne
X. Senator Ben Uwajumogu
XI. Senator Athan Nneji
XII. Senator Ifeanyi Ararume
XIII. Dr Nneoma Rochas Okorocha
XIV. Rt Hon Emeka Ihedioha
XV. Hon Dcn Chike Okafor
XVI. Rt. Hon Acho Ihim
XVII. Rt Hon Ugonna Ozuruigbo
XVIII. Hon Ken Agbim
XIX. Chief Ugwumba Uche Nwosu
XX. Mazi Jude Nwosu
XXI. Senator Chris Anyanwu
XXII. Mazi Clement Owunna
XXIII. Chief Chukwu Wachukwu
XXIV. Ugo Ireke Lebe Nnana
XXV. Chief Emeka Inyama
XXVI. Okey Theodre Eze
XXVII. Amb Utchay Odims
XXVIII. HRM Ugoeze Shirley Okwudinma
XXIX. Ms Peace Anyiam Osigwe

2. Most Accessible Senator
I. Senator Hope Uzodinma
II. Senator Samuel Anyanwu
III. Senator Benjamine Uwajimogu

3 Proactive Journalist Of the Year
I. Ifeanyi Iheakanwa
II. Chidiebube Okeoma
III. Kelechi Uzomah
IV. Tunji Adedeji
V. Ebere Inyama
VI. Onyekachi Cyracius
VII. Eyitope Kuteyi
VIII. Kingsley Ononiwu
IX. Jerry Osuji

4. Online Media/Public Informer of the Year Award
I. Darlington Irobi
II. Wilson Amaefula
III. Francis Udoka Ndimkoha
IV. Aic Akwarandu
V. Collins Ugualla
VI. Jerry Osuji
VII. Onyekachi Cyracus
VIII. Abso Baba
IX. Ik Ogbonna
X. Collins Ughalla
XI. Hardy Nwadike

ALSO READ:  Court grants 22 detained Shiite protesters bail

5 Young Promising Journalist of the Year
I. Ike Justice Zubby
II. Elijah Madubuike
III. Obiora Paul Chibuzor
IV. Tecodaddy Enyichi
V. Franklin Uzowuru

6. COMMUNITY DEVELOPMENT ORGANISATION OF THE YEAR
I. Rotaract Club
II. Mercy Streams Foundation
III. Providerse Nig Ltd
IV. Zanders Foundation
V. Global Circle of Friends Network
VI. Guardians of the Nations International

7. Best Blog of the year
I. Ifeanyicy
II. Forgetimes
III. Sweetnaijamusic
IV. Navicorp
V. audiocubicle
VI. Ijechi
VII. Imsugist
VIII. Room704
IX. Otowngist
X. Quingist
XI. alaowerri
XII. Tufurnews,
XIII. Amiboisland
XIV. Adamazi
XV. mbaiseBlog
XVI. Gistgate
XVII. Elitism6
XVIII. Ameborave
XIX. Orjisblog
XX. Vickynolia
XXI. Radio
XXII. IgbereTv
XXIII. Tellnaija
XXIV. Screengist,

8 Media Outfit of the Year
I. Hot FM
II. My Radio Fm
III. Gold Fm
IV. Mega Band
V. DarlingFm
VI. Zanders Fm
VII. Orient Fm
VIII. Rhema Fm
IX. Channels TV
X. Nigerian Television Authority
XI. Orient Tv
XII. Newspoint Newspapers
XIII. Nigerian Eye Newspaper
XIV. Frontline Express Newspaper
XV. Trumpeta Newspaper
XVI. National Question Newspaper
XVII. Newsblast Newspaper
XVIII. Horn Newspaper
XIX. Big Truth Newspaper

9. Creative Director of the year
I. Ugo Agugum – Media Halls
II. Greenbrain Anaturuchi – Gistgate Media
III. Aqua Victor – Scepter Graphics
IV. Royal Prince -Royal Prince Movies
V. Patrick Ikechukwu – innovative Media
VI. Agba Isaac – Gravity Media
VII. Ike Justice – InfoScope Media

10. BEST TRANSPORT COMPANY of the Year
I. ABC Transport
II. The young Motors
III. Imo Transport Company Ltd
IV. God Is Good Motors

11. Excellence in Public service of the year
I. Jautos Limited
II. Shalom Farms
III. Ezihe Farms
IV. 7up Bottling Company
V. Constant Water Bottling Company
VI. Nigerian Breweries
VII. Nigerian Bottling Company
VIII. Ozb Communications

12 Netpreneur of the Year
I. Linda Ikeji
II. Emeh James Anyalekwa (igbere TV)
III. IfeanyiCy Njoku
IV. Anaturuchi Greenbrain
V. Chris Kehinde Nwandu CKNnigeria
VI. Sahara Reporters
VII. Nairaland

13 Excellence In Leadership Award
I. Rev Dr. Ike Nwosu
II. Dr Cally Cussons
III. Dr Mrs Ikejiaku
IV. Dr Mercy Ogbodo
V. Dr Linus Okorie
VI. Rev Dr Fidel Onuoha

14 Excellence Award to Best Primary School of the year
I. Broad Oak School
II. Living Word Academy
III. Primary School
IV. Mountain Crest School
V. Peculiar Kiddies
VI. Development School
VII. Roxy Kids Schools
VIII. Start Right Primary School
IX. Baptist Primary School
X. White Label Schools
XI. Golden Child Academy

15. Excellence Award to Secondary Educational Institution of the Year
I. Federal Girls College Owerri
II. Living Word Academy Secondary
III. Madonna Secondary school
IV. Rochas Foundation Colledge
V. Alvana Model Secondary school

16 Excellence Award to Tertiary Institution of the Year
I. Imo State University
II. Hezekiah University
III. Federal Polytechnic Nekede
IV. Alvan Ikoku University of Education
V. Imo State Polytechnic Umuagwo
VI. Rhema University
VII. Federal University of Technology Owerri
VIII. Eastern Palm University

17 Educationist of the Year
I. Prof Francis Chukuemeka Eze
II. Prof Mrs Victoria Adaobi Obasi
III. Prof BTO Ikegwuoha
IV. Prof BEB Nwoke
V. Prof. Chidi Osuagwu
VI. Prof. Okere
VII. Prof. Agnes Njoku
VIII. Prof. Nnenna Oti
IX. Prof OC Nworgu
X. Prof UD Anyanwu

ALSO READ:  Tanzania bans carrots import from Kenya

18 Best Bank in Customer Service of the Year
I. Zenith Bank
II. GTBANK
III. FCMB
IV. DIAMOND BANK
V. UBA
VI. First Bank
VII. Skye Bank

19 Exceptional Manager of the Year
I. Kelechi Ebinyasi -Rockview Hotels
II. Sunic Foods Ltd
III. Lamour Ethels – Lamour Events
IV. Rennys Foods Ltd – Mrs Ebere Nwarie Opara
V. Dozzymore Communications Enterprise- Mr Nnadozie Osuigbo
VI. Cajetan Eberendu – Hallmark Insurance

20. Telecom Company of the Year Imo
I. 9mobile
II. Airtel
III. MTN
IV. Glo

21 Imo Hotel of the Year
I. Rockview Hotel
II. Concorde Hotel
III. West Brook Hotel
IV. Kelvic Suites Hotels
V. Immaculate Royal Suites
VI. Villa Garden Hotel
VII. Benchmarks Hotels
VIII. Royal Billion
IX. Emperor Leisure

22 Restaurant of the Year
I. Jevinik
II. Mimi’s Place
III. Manure
IV. Kilimanjaro
V. Spicesy Suya
VI. Crunchies

23 Quick Service Restaurant of the Year
I. Sweeties
II. Crunchies fried chicken
III. Sunic Restaurant
IV. Rennys Food
V. kilimanjaro Restaurant
VI. Dickson Delight
VII. Blue Ribbon

24 Recreational Centre of the Year
I. Ibari Ogwa
II. Cubanna
III. Blue Ribbon Lounge
IV. Choppers
V. Mimi place
VI. Heroes Place
VII. Bongo Center

25 Humanitarian Service of the year Award
I. Goodlight Foundation
II. Rose Tony Chukwu Foundation
III. She Needs A Roof Project
IV. Sylvester Osuji Foundation
V. Zanders Foundation

26 Civil Society of the Year
I. Society Advancement Services
II. Read Aloud Foundation
III. Boiling Point Cooperative Society
IV. Leadership Development Foundation for Civic Literacy

27 Entrepreneur of the Year
I. Hon Chief Tony Offiah
II. Sir. Tony Ezenna
III. Leo Stan Ekeh
IV. Chief Tony Chukwu
V. Chief Frank Nneji

28 Proactive Lawmaker of the Year (Imo State)
I. Rt. Hon .Ugonna Ozuruigbo
II. Hon. Barr Kennedy Ibeh
III. Hon. Chukwuemeka Lloyd
IV. Hon Ludard Osuji
V. Hon Duruji Lawrence Ifeanyi
VI. Hon Dr Ejiogu Uche
VII. Hon Engr Madumere Chika
VIII. Hon Ukoha Bruno Osinachi
IX. Hon Orie Emmanuel
X. Hon Ezediaro Henry
XI. Honey Offor Chibedu
XII. Hon Egu
XIII. Hon Mrs Ngozi Obiefule
XIV. Hon Nnataraonye Ifeanyi
XV. Honey Iheanetu Mike
XVI. Hon Amuka Ikechukwu
XVII. Hon Uche F Agabige
XVIII. Hon Barr Uchenna Oguwuike
XIX. Hon Barr Arthur Egwim
XX. Hon Ichie Again Kenneth C
XXI. Hon Marcel O Odunze
XXII. Hon Amb. Onwudiwe Uju
XXIII. Hon Victor Onyewuchi
XXIV. Hon Nkenna Nzerue
XXV. Hon Chief Chiji Chimezie Collins

29 Proactive Law Makers of the year (Federal)
I. Hon. Deacon Chike Okafor
II. Hon Jerry Alagbaoso
III. Hon Eke Bede
IV. Hon Goodluck Opiah
V. Hon Henry Nwawuba
VI. Hon Jones Onyereri
VII. Hon Nnanna Igbokwe
VIII. Hon Chukwukere Austin
IX. Hon Onyewuchi Ezenwa
X. Hon Obinna Onwubariri

30 BEST CATERING SCHOOL
I. Hossana Catering School
II. Lamour Events
III. Queen Esty
IV. Evette Catering School

31 Comedian/Entertainer/MC of the of the Year
I. 2 Can Talk
II. Broda Bossman
III. Klasikal
IV. Mc Tboy
V. Mc Aso Rock
VI. Mc Badmouth
VII. Mc Chuks
VIII. Mc Jebi
IX. Mc Yellowmouth
X. MC Egbeigwe Apama
XI. SoloMourinho

ALSO READ:  Burning of plastics and nervous system breakdown

32 Gospel Artist of the year
I. E-berry
II. Henry Joshua
III. Broda Bossman
IV. Nemi Iselema
V. Adesoji Joseph
VI. Mark T
VII. Tonnel Avo
VIII. I.O.C Walter
IX. MaureenSings

33 Youth Mentor of The Year Award
I. Dr Linus Okorie
II. Rev Mrs Ochemba
III. Rev Dr Bunmi Babs
IV. Chief Bar COC Akaolisa
V. Pastor Jarlath Onuegbu
VI. Pastor Ralph Ajoku
VII. Emeka Nobis
VIII. Dr Mike Ihezue

34 Dynamic Brand of the Year
I. Rapido Foods
II. E-World Entertainment
III. House of Freeda
IV. Destiny Supermarket
V. Golden Touch
VI. Shoprite (Owerri Mall)
VII. Everyday Supermarket

35 BEST Brand of the Year Award
I. Shirley Supremo
II. Eddy Brown Electronics Nig Ltd
III. Slot
IV. House of Freeda
V. Samsung
VI. Royal Billion Apartments
VII. Blue Ribbon Lounge
VIII. Chester’s Lounge
IX. Priceless Stores
X. Shalom Farms

36 BEST MAKE UP ARTIST
I. Golden touch
II. La Kristal
III. Imperial Makeovers
IV. Sombeaut Makeover

37 PROACTIVE MEDIA PERSONALITY OF THE YEAR
I. Eyitope Kuteyi – channel TV Correspondent, Imo State
II. Cliff Ayozie – NTA
III. Mrs Shirley Munonye (Frontline Express Newspaper)
IV. Mrs Tricia Iwuoha (National Question Newspaper)
V. Henry Ekpe (Trumpets)
VI. Rochas Pickin
VII. Lolo Becky Zanders – Zanders FM (Igbo Amaka)
VIII. Mc Icebaba
IX. Abdul – Mandate Monitor My Radio FM
X. Salvator Amadi – Newsbreak

38 BEST STUDIO of the Year
I. Onyi Digital Studio
II. STA STUDIO
III. LUMEN PICTURES
IV. Kelvinez
V. GENTLE DIGITAL STUDIO
VI. John Peters

39 Sports Personality Award
I. Kelechi Iheanacho
II. Alex Iwobi
III. Mikel Obi
IV. Kanu Nwankwo

40 Instrumentist of the year
I. Tochi Sax
II. OK David
III. SUSSY Plays
IV. Kelvin Fretless

41 Imo Hip Hop artist of the year
I. Golden Okafor (XBusta)
II. F2
III. Achara man
IV. Mo-brek
V. Pozitive
VI. Kenny

42 Beauty Shop of the Year
I. Hair Forest
II. Hair Wizard

43 BEST DJ OF THE YEAR
I. DJ Tuftee
II. DJ Ridder
III. DJ Pakky
IV. DJ Shadows
V. DJ Bombey
VI. DJ Lee
VII. DJ Wonder
VIII. DJ Square
IX. Vee DJ
X. JerryC

44 Urban Boutique of the year
I. Skin Boutique
II. Millennium Boutique
III. Razor Sharp Boutique
IV. Shorty Boutique
V. Delia Boutique
VI. House of Freeda

45 African Impact Awards
I. Rt Hon Emeka Ihedioha
II. Hon Uche Onyeaguocha
III. Dr Chido Nwagwu Ceo/Founder USAfricaonline
IV. Amb Uche Ogbuagu -Founder My Radio
V. Chief Barr Chris Okewulonu
VI. Chief COC Akaolisa
VII. Hon Chidi Nwoke
VIII. Hon Chris Anyanwu
IX. Hon Chukwuemeka Lloyd
X. Barr Chudi Onuzor
XI. Pastor Ralph Ajoku
XII. Hon Kenneth Agbim
XIII. Dr Okey Nnate
XIV. Barr Kissinger Ikeokwu
XV. Hon Chris AguibE
XVI. Nze Ralph Njoku
XVII. Dr Chima Anyanso
XVIII. Hon Ikenna -Nke Nke Enyi Izuogu
XIX. Hon Ndubuise Emenike

Reserve your seat to be part of this historic event.
For Enquiries and Participation, Sponsorship; call: 08037512288, 08178497715

Share with your friends
  • 12
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    12
    Shares
  • 12
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here